EDI Nedir | Elektronik Veri Değişimi Bilgi Bankası

Dünyada elektronik ticaret işlemlerinin %85'i EDI kullanılarak gerçekleşmektedir. Ticari ve değerli iş dokümanlarını, hızlı, kolay, güvenilir ve güvenli bir şekilde iletmenin kabul edilen en iyi yöntemidir. Eğer siz henüz Elektronik Veri Değişimi yapamıyor ya da yapmıyor olsanız bile büyük ihtimalle ticari iş ortaklarınızın bazıları hali hazırda yapıyor durumdadırlar. Peki o zaman EDI nedir? Ne faydası vardır ve nasıl yapılır? Aradığınız cevapları burada bulabilirsiniz.

Trendy Ama Anlaşılmaz: Teknolojik gelişmeler dünyasında uzun zamandır bu kadar çok beğenilen, bahsedilen ve buna rağmen az anlaşılan başka bir teknoloji ortaya çıkmamıştı.

Blockchain teknolojileri, gerçekten de özellikle B2B sistemlerinin yeniden kurgulanmasında yeni bir çağın habercisi gibi görüse de, esasında muhtemel uygulama adımlarında belki blockchain adının bile anımsanmayacağı kadar ıraksak uygulama alanlarına açılan bir uzun yolculuk gibi görünüyor. Blockchain ile gerçekleşen bir bağımsızlık ve özgürlük ruhu tüm teknoloji camiasını heyecanlandırıyor olması çok doğal. Bununla birlikte yeni teknolojilerin hayata geçmesinde, teknolojilerin kendisi kadar iş akışlarının, bu iş akışlarında rol sahibi tarafların, siyasetin, ortaya çıkacak ekonomik değerin, bu değerin nasıl paylaşılacağının da önemli bir rolü olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden Blockchain konusunda teknik tartışmalar kadar önemli bazı politik soruların cevaplanması gerektiğini düşünüyoruz.

PwC (Price Waterhouse Coopers) 2018 Global Blockchain Araştırması, blockchain konusunda ortaya çıkan yaygın heyecanın pek de rakamlara yansımadığı görünüyor. Blockchain uygulamalarının hayata geçmesindeki çekinceler bakın nasıl sıralanıyor:

blockchain blockers

financial services blockchain e1535956494744PwC raporundaki bir diğer çarpıcı sonuç ise Sektörlere göre Blockchain çalışmalarının dağılımında görünüyor. Tüm kripto paralarla ilgili çalışmaların tamamı dışarda bırakldığı halde blockchain çalışmalarında finans sektörü %46 ile açık ara önde görünüyor. Her ne kadar tüm kripto paraların yarattığı atmosfer sonucu bu durum anlaşılır bir kaynaktan besleniyor gibi dursa da, PwC bu raporun kaynak demografisini belirtmediği için bir açık kapı bırakmakta fayda vardır.

Yardıma ihtiyacınız mı var?

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top