Birçok iş belgesi transferinde EDI kullanmak olasıdır, ancak en yaygın ikisi satın alma siparişleri ve faturalardır. En basit kullanımı ile EDI, geleneksel iş iletişimiyle ilişkili posta hazırlama ve işlemenin yerini alır. Bununla birlikte, EDI'nin gerçek gücü, iş belgelerinde iletilen bilgileri standartlaştırması ve bu da "kağıtsız" bir alışverişi mümkün kılmasıdır.

Sık Sorulan Sorular

EDI dönüşümü zor mu?

EDI yani Elektronik Veri Değişimi son 50 yıldır dünya genelinde oluşan birlikte iş yapma şekillerinden elde edilmiş en iyi uygulamalardan esilenmiş bir işten işe entegrasyondur. İçinde bir çok yabancı kelime geçtiği için zor ve çok yatırım ister gibi bir önyargıya sebep olsa da aslında oldukça kolay ve düşük maliyetli bir yatırımdır. . EDI, seçilen EDI çözümünün türüne bağlı olarak neredeyse anında uygulanabilir. Yeter ki bu standartlara hakim, deneyimli ve güvenilir bir iş ortağınız olsun. Böyle firmanız içinde özel yatırımlar ve eğitimlere ihtiyaç duymadan HIZLICA EDI uygulayabilir hale gelebilirsiniz. Bir EDI sistemini gelişen bir çözüm sistemi olarak düşünebiliriz. İşletmeniz büyüdükçe ve daha fazla ortakla ticaret yapmaya başladıkça, EDI sisteminizin karmaşıklığı da artacaktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EDI sistemi nasıl çalışıyor?

EDI sistemi sizin iç bilişim sistemlerinizde oluşan verileri iş ortağınızın iç sistemleri ile çalışır hale getirerek kendisine iletmek ve aldığına emin olmaktır. EDI, bir şirketten diğerine elektronik belge alışverişi standardı olarak kabul edilir. Böylece insan hatası ve evrak işlerinden tümüyle kurtulursunuz.

EDI maliyetli mi?

HAYIR. Lafı çok dolaştırmaya gerek yok; hemen kısa vadede sağlayacağı ekonomik faydalar bir yana ilk yatırım ya da işletme maliyetini doğru partnerlere devrederek oldukça düşük maliyetlere EDI yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında, iş akışındaki hızlanma ve hata oranındaki düşüş sebebiyle işletme maliyetlerinizi aşağı çekmektedir.

EDI’yi kimler kullanıyor?

Dünya genelinde EDI sistemi oldukça yaygındır. EDI, otomotiv, havacılık, perakende, finans ve CPG sektörleri gibi neredeyse tüm büyük endüstrilerde kullanılmaktadır. Türkiye'de de özellikle perakende, üretim ve finans sektörlerinde oldukça yaygın kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yeni iş ortağım farklı EDI standarttı kullanıyor. Ne yapabilirim?

İsterseniz bu standartın dokümantasyonunu talep edip kendi uygulamalarınızı adapte edebilirsiniz. Daha hızlı ve ekonomik yol ise bir EDI hizmet sağlayıcıdan yardım almaktır.

Benim için hangi EDI çözümü mevcut?

Günümüzde, her ölçek ve her tip iş yapma şekline uygun EDI çözümlerine kolayca ulaşılabilrmektedir. Temel olarak web tabanlı EDI sistemleri çok düşük maliyetli ve çok hızlı EDI yapmanızı sağlarken, geleneksel yöntem denen ERP sistemleri arasında direk entegrasyon anlamına gelen klasik EDI ya da B2B entegrasyon çözümleri ile çok daha kapsamlı ve hacimli EDI ihtiyaçlarınızı sağlayabilirsiniz.

Web tabanlı Edı mi yoksa VAN mı?

Maalesef bunun direk bir cevabı yoktur. Ama tereddüt halindeyseniz web ile başlayıp klasik EDI için çalışmaya başlayabilirsiniz. Hem faydalarını görmeye başlamış olursunuz hem de vakit kaybetmezsiniz. Diğer yandan aslında doğru partner ve bu konuya önem veren bir yönetim olduğunda klasik EDI yapısı 2 hafta gibi kısa bir sürede çalışır hale gelebllmektedir.

Şirket içi çözümlerle EDI kullanmak mümkün mü?

EVET! EDI temel olarak farklı sistemlerin birbiri ile veri alıp vermesini sağlayan bir standartlar topluluğudur. Şirketiniz içindeki farklı yazılımların birlikte çalışmasını sağlamak için EDI kullanmanız hem entegrasyon maliyetlerinizi düşürür hem de yönetilebilirlik açısından çok kritik bir fayda sağlar.

EDI eski bir teknoloji mi?

EDI için sıklıkla eski bir teknoloji değerlendirmesi yapılır. EDI çalışmaları 1950'li yıllarda başlamıştır. Bu yüzden de B2B entegrasyona dair bir çok standart o tarihlerde ortaya atılmıştır. Bununla birlikte teknolojinin her alanında olduğu gibi bu standartlar da dinamik bir şekilde çağın ve iş dünyasının ihtiyaçlarına göre sürekli güncellenmektedir. 1980'li yıllarda PC'lerin hayatımıza girdiği o hareketli yıllarda EDI için artık kullanılmayacağını söyleyenler çoğunluktaydı. Oysa ki o dönemden sonraki 40 yıl boyunca EDI 100 kat daha fazla yaygınlaştı. 

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top