AS2 - EDI dokümanlarını Noktadan-Noktaya, İnternet üzerinden güvenli ve güvenilir bir şekilde iletmek için kullanılan en popüler yöntemlerden biridir.

AS2, verilerin, en yaygın haliyle EDI dökümanlarının güvenli ve güvenilir bir şekilde İnternet üzerinden iletilmesi için en popüler yöntemlerden biridir. Temel olarak iki bilgisayar sisteminden (bir istemci ve bir sunucu) oluşur. Web üzerinden noktadan noktaya bağlantı kurulması anlamına gelir. AS2, EDI dokümanlarını dijital sertifika ve şifreleme kullanarak bir zarf içinde paketler ve İnternet üzerinden güvenli bir şekilde gönderilmesini sağlar.

as2 workflow

AS2 üzerinden EDI, alıcı kurumun bir sunucusunun kendisine gönderilecek mesajları (EDI dokümanlarını) alabilecek şekilde sürekli açık ve dinler durumda olmasını gerektirir. Bu sunucunun kapanması ya da İnternet ile bağlantısının kesilmesi, aynı bir cevaplanmayan bir telefon araması gibi gönderici firmanın cevapsız kalması anlamına gelir. Tam da bu yüzden bir çok kurum AS2 bağlantıları için EDI Servis sağlayıcılar ile çalışmayı tercih etmektedirler. Bir Katma Değerli EDI Ağı ile işbirliği yapanın faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Tam posta kutusu hizmeti. Mesajlar otomatik olarak doğru posta kutusuna yönlendirilir. İş ortakları, mesajlarını göndermek ya da almak için EDI Ağı'na bu posta kutusu ile bağlıdırlar.
  • AS2 servisinin sürekliliği ve uyumluluğu için gerekli donanım, yazılım, güvenlik duvarı, uzmanlık, eğitim ve sertifikalar için gerekli tekrarlayan yatırımları yapmak zorunda kalmazsınız.
  • Hem sizin hem de her bir ticari iş ortağınız ile kurulacak AS2 bağlantısının kurulması ile ilgili bilgilendirme ve takip servis sağlayıcınız tarafından yapılır.
  • Kurulum ve bağlantı testleri servis sağlayıcınız tarafından gerçekleştirilir.
  • EDI dokümanları gerçek zamanlı olarak iletilir.
  • Servis sağlayıcınızın altyapı olanakları, uzmanlığı ve güvenlik çalışmalarından faydalanırsınız.

AS2 hakkında daha detaylı teknik bilgi için AS2 Nedir sayfamızla iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top