OFTP - Odette Dosya Aktarım Protokolü (RFC 2204) şu anda Avrupa'da ve dünyanın birçok bölgesinde EDI mesajları göndermek ve almak için standart bir iletişim protokolü olarak kullanılmaktadır. İlk başta otomotiv endüstrisi göz önünde bulundurularak tasarlanmış olmakla birlikte, perakende, beyaz eşya, imalat, devlet, ulaşım, sigorta, bankacılık ve hem kimyasal hem de petrokimya endüstrileri gibi pek çok endüstri sektörü tarafından benimsenmiştir.

OFTP, dosyaların ve mesajların gönderilme şekline uygulanan üst düzey bir protokoldür. EDI mesajları, seyahat ettikleri fiziksel iletişim kanallarından bağımsızdırlar.OFTP, özellikle otomotiv endüstrisi için EDI verisinin değişimi için özellikle Avrupa'da yaygınca kullanılan en verimli protokoldür. Başlangıçta X.25 ağı üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve uzun yıllar ve hatta halen sıklıkla ISDN ve ENX ağları üzerinde kullanılmaya devam etmektedir.

OFTP2 (Odette Dosya Aktarım Protokolü Versiyon 2 (RFC 5024), İnternet'in yaygınlaşması ile birlikte, değerli otomotiv verisinin kamusal İnternet üzerinden taşınabilmesini OFTP protokolünün üzerinde güvenlik katmanı eklenmiş halidir. OFTP2 Taşınabilir Katman Güvenliği ve kimliği doğrulanmış iletişimi destekteklemektedır. Kriptografik ileti sözdizimi kullanarak dosya şifreleme, imzalama ve sıkıştırma yapılmasını sağlamakta ve alınan dosyaların onaylanması için imzalı alındı makbuzları geri döndürmeyi sağlamaktadır.

OFTP2, tedarik zinciri ile iletişim kurmak, üretim programlarını, ASN'leri ve büyük mühendislik çizimlerini (CAD / CAM) değiştirmek için Ford, Volvo, VW, BMW, PSA gibi büyük otomotiv OEM'leri tarafından kullanılır. Diğer otomotiv OEMleri ve diğer pazar sektörleri halihazırda OFTP2'ye geçmeyi planlamaktadırlar.

Türkiye'de 1990'lardan itibaren faliyet yürüten MAP Katma Değerli EDI Ağı ister X.25, ISDN ya da ENX üzerinde olsun, ister İnternet üzerinden olsun her türlü OFTP ve OFTP2 kriterlerini desteklemektedir. OFTP veya OFTP2 kullanımı, yeni bir çözüm edinme ya da bir ticari ortağınızın teknik taleplerini karşılamak için uzmanlardan destek isteyebilirsiniz.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top