Web EDI - İşletmelerin Basit Web Formlarını kullanarak EDI belgelerini değiştirmesini sağlayan kolay ve hızlı uygulanabilir düşük maliyetli bir EDI yöntemidir.

Web EDI en basit tarifiyle, bir İnternet tarayıcısı aracılığıyla EDI yapmanızı sağlayan çözümlerin jenerik adıdır. Kağıt tabanlı belgeleri bir web formu üzerinden işlemenizi sağlar. Bu formlar, kullanıcıların bilgi girebileceği alanları içerir. İlgili tüm bilgiler bir web sayfası üzerinden girildikten sonra otomatik olarak bir EDI mesajına dönüştürülür ve FTPS (Dosya Aktarım Protokolü Güvenliği), HTTPS (Güvenli Metin Aktarım Protokolü) veya AS2 gibi güvenli İnternet protokolleri üzerinden alıcıya iletilir.

Bir Web EDI çözümün yaygınlaştırma ve kullanım kolaylığı sayesinde tüm iş ortaklarınızın katılımını kolaylaştırır. Bu özellikle, Bilgi Teknolojileri, Altyapı yatırımı ve EDI becerilerinin sınırlı olduğu durumlarda ticari ortaklarınızla EDI yapmanın en pratik ve düşük maliyetli yöntemidir. Sizin, müşterilerinizin ya da tedarikçilerinizin herhangi bir EDI yazılımı yüklemeniz veya karmaşık EDI ortamı yönetmenizi gerektirmeden EDI uygulamaya geçmenizi sağlar.

En basit biçimiyle Web EDI, küçük ve orta ölçekli işletmelerin herhangi bir yatırım maliyeti ödemeksizin, bir tarayıcı kullanarak elektronik belgeler oluşturmasına, bunları almasına, geri göndermesine ve yönetmesine olanak tanır. Önceden hazırlanmış basit formlar, işletmelerin yerleşik iş kuralları işlenmiş şekilde iş ortaklarının ihtiyaçlarına ve amaçlarına göre iletişim kurmalarını ve bunlara uymalarını sağlar. Dünyanın herhangi bir yerindeki iş ortakları, bilgi teknolojileri altyapıları ve uzmanlık seviyelerinden bağımsız olarak bu sistemleri kullanabilirler.

WEB-EDI geleneksel olarak "HUB" ile ona bağlı çok sayıda iş ortağının (müşteri ya da tedarikçi) HUB tarafında klasik EDI yöntemlerinin kullanılması ama iş ortakları seviyesinde Web Araçları ile EDI uygulanmasına başlanması demektir. Yaygınca aşağıdaki yöntem kullanılır:

  • HUB (Merkezi kurum) EDI uygular. Küçük ve orta ölçekli ticari ortakları ise önceden tasarlanmış web formları aracılığı ile HUB'dan EDI dokümanlarını alırlar ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra yine web formları aracılığı ile geri bilgi beslerler.
  • Genelikle bu WEB_EDI altyapısı ve olanakları bir EDI Servis Sağlayıcı altyapısı üzerinden barındırılır ve işletilir.
  • Ticari ortaklar (müşteriler veya tedarikçiler) İnternet üzerinden bu WEB sayfalarına ulaşırlar ve HUB tarafından kendilerine iletilen dokümanlara ulaşabilir hatta kendi bilgisayarlarına indirebilirler.
  • Türkiye'de en geniş ağa sahip ve hem perakende, hem otomotivde hem lojistikte ve hem de tekstilde faliyet gösteren en yayın WEB-EDI altyapısı MAP tarafından işletilmektedir.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top