FTP, VPN üzerinden FTP, SFTP ve FTPS: EDI Belgelerini Doğrudan veya Bir EDI Servis Sağlayıcı aracılığıyla değiştirmek için kullanılan en yaygın ve popüler iletişim protokolleridir.

VPN üzerinden FTP, SFTP ve FTPS, EDI belgelerinin İnternet üzerinden değişimi için en yaygın kullanılan iletişim protokolleri arasındadır. Bunların herhangi biri doğrudan iş ortaklarına bağlanmak (Direct EDI) için veya bir EDI Servis Sağlayıcısı vasıtasıyla bağlanmak için kullanılabilirler.

FTP (File Transfer Protocol: Dosya Aktarım Protokolü): FTP 1970'lerde geliştirilmiş ve dosya transferi için tasarlanmış ilk protokoldür. FTP, istemci ve sunucu arasında bağlantı kuran ayrı denetim ve veri bağlantılarına sahip bir istemci-sunucu modeli kullanır. Her istemci, kimlik doğrulaması için açık metinli bir oturum açma protokolü kullanır. FTP tek başına kullanıldığında herhangi bir güvenlik katmanı içermez. Dolayısı ile İnternet üzerinden dosya alışverişinde kullanıldığında belli riskler barındırmaktadır.

VPN (Virtual Private Network: Sanal Özel Ağ) üzerinden FTP (File Transfer Protocol: Dosya Aktarım Protokolü): FTP, geliştirilen ilk güvenilir dosya aktarım protokolüdür ve günümüzde birçok şirket tarafından özellikle dahili dosya alış-verişlerinde halen yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, FTP tek başına internet üzerinden diğer şirketlerle belge alışverişinde bulunurken gerekli olan güvenlik koşullarını sağlamaz. Bu nedenle, FTP kullanan işletmeler genellikle bir VPN tüneli ile birlikte kullanır; bu da gereken güvenlik katmanını sağlar.

Bununla birlikte, ne FTP tek başına ne de VPN üzerinden iletilen dosyalar için onaylama/reddedilme (bir belgenin gönderen tarafından gerçekten gönderildiğini onaylama yeteneği) sağlar. Ayrıca, göndericiye, belgelerin başarıyla alındığını ve şifrelerinin çözüldüğünü onaylayan otomatik bir ileti gönderimini de desteklemezler. Dahası, birlikte çalışabilirlik (interoperability) bir sorun olabilir, çünkü VPN'yi sisteminizde uygulamanın birçok farklı yolu olabildiği gibi farklı sürümlerle de karşılaşabilirsiniz. VPN üzerinden FTP, bu çok önemli B2B etmenlerini ele almıyor olsa da, bu yöntemi bir EDI Servis Sağlayıcısına bağlanmak için kullanabilirsiniz.

SFTP (Secure File Transfer Protocol: Güvenli Dosya Aktarım Protokolü) ve FTPS (File Transfer Protocol Over SSL:Güvenli Dosya Aktarım Protokolü): SFTP ve FTPS güvenli İnternet protokolleridir. İkisi arasındaki en büyük fark şifreleme ve güvenliği nasıl sağladıklarındadır. SFTP tarafından kullanılan güvenlik katmanı IETF (Internet Mühendisliği Görev Gücü) tarafından geliştirilmiştir.

Her iki protokol de veriyi gönderilme esnasında şifreler, İnternette dolaşırken güvenliğini korur ve varış noktasına vardıklarında şifresini çözer. Bununla birlikte, ne onaylama, ne retsizlik, ne de mesaj yönetimi sağlar. Her ikisinde de aynı VPN üzerinden FTP'de olduğu gibi birlikte çalışabilirlik önemli bir konudur ve direk ticari partnerlere bağlanmaktan ziyade bir EDI Servis Sağlayıcı ile bağlanmak için tavsiye edilirler.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top