Mapping

Veri analizi tamamlandıktan ve veri yapıları anlaşıldıktan sonra, EDI çeviri yazılımı (mapping) hazırlanır. En genel tanımıyla Mapping, kaynak dokümandaki veri öğelerinin hedef dokümandaki yerlerine yerleştirilme işlemidir. Kurumunuz içinde ya da Servis sağlayıcınız bünyesinde yetkin bir EDI Uzmanı gerekli mapping yazılımını uygulayabilir.

Bir mapping yazılımı kaynak dokümandaki veri öğelerini hedef dokümandaki yerlerine yerleştirir, gerekliyse veri tiplerini, veri öğesi adlarını değiştirir ve son haline dönüştürür. Bunu yapabilmek için kaynak dosyanın olası her türüne karşılık gelecek bir çıktı alternatifinin hesaba katılmış ve programlanmış olması gereklidir. Bu çevirim işlemleri esnasında oluşabilecek hataları ve uyumsuzlukların kayıt altına alınması ve takip edilebilmesi de yine bu mapping yazılımlarının olmazsa olmazlarıdır.

Mapping işleminde ana hedef, mümkün olduğunca özel arayüzlere olan gereksinimden kaçınmaktır. (özellikle iş için farklı düzenlemeler, mapping esnasında girilmesi gerekecek ek bilgiler). Veri formatları standartlaştırıldıkça, sistem performansı o kadar iyi olur ve spesifik programlama gereksinimi azalır.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top