Elektronik Veri Değişimi (EDI), maliyetleri düşürerek, hız, doğruluk ve işletme verimliliğini artırarak ticari değerini ve önemini kanıtlamaya devam ediyor. En büyük EDI avantajları genellikle stratejik iş seviyesinde elde edilmekle birlikte, maddi ve hızlı geri dönüş sağlayan ekonomik getirileri tüm kullanıcıları cezbetmektedir.

edi faydalar 1

GS1 İngiltere'nin 2010 yılında yayınladığı rapora göre İngiltere'deki 15 Perakende zinciri ile yapılan araştırmada, sipariş, irsaliye ve fatura işlemlerinin EDI ile işlenmesinin bir yılda toplam 650 milyon Sterlin tasarruf sağladığı belirlenmiştir.

EDI Uygulamada ilk farkedilen Maddi Kazanımlar

  • EDI işlemlerine geçtiğinizde kağıt, baskı, kopyalama, saklama, dosyalama, posta ve teslim alma ile ilgili masraflar azalır veya ortadan kalkar ve işlem masraflarınızı en az %35 oranında düşer.
  • Önemli bir elektronik üreticisinin hesaplamalarına göre bir siparişin manuel operasyonlarla işleme maliyeti 38 USD iken EDI kullanımına geçildikten sonra 1.35 USD'ye kadar düşmüştür.
  • Her ne kadar okunamaz fakslar geçmişte kalsa da telefonda yanlış anlaşılan ya da not edilen bilgilerde yapılan hataları kaybolan notlar ya da unutulan siparişler sonucunda çıkan anlaşmazlıkların ortadan kalkması ile personelin çok değerli zamanı harcanmamış olur.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top