EDI uygulamalarınının büyük çoğunluğu hala, daha İnternet olmayan günlerde de var olan "Katma Değerli Ağlar" (VAN'lar) olarak anılan EDI Servis Sağlayıcılar üzerinden gerçekleşmektedir. AS2 yoluyla Web EDI veya EDI gibi esnek, düşük maliyetli yaklaşımların gelişimi bu durumu değiştirmeye başladı, ancak EDI Ağı bu sağlayıcıların sağlayacağı katma değerli hizmetler nedeniyle halen tercih edilen seçenektir. Genellikle şirketler, farklı EDI türlerinin işe uygun olarak uygulandığı karma bir strateji uygulamak istiyorlar ve EDI Servis sağlayıcılar bu stratejinin merkezinde olmaya devam ediyor.

Katma Değerli EDI Ağı (VAN), EDI belgelerinin iş ortakları arasında basitçe değiştirilebileceği güvenli bir ağdır. Bir kuruma bir posta kutusu sağlanır. Kurum, iş ortakları ile paylaşacakları iş belgelerini bu posta kutusu aracılığıla gönderir ve alır. Çoğu EDI Servis Sağlayıcısı, mesajların(iş belgelerinin) başarıyla iletildiğini gönderene otomatik olarak bildiren ve gerektiğinde alıcıya da yeni bir mesajı olduğunu bildiren bir uyarı servisi sunmaktadır.

edi van

EDI Servis Sağlayıcılar güvenli ve izlenebilir iletişimin yanında aşağıdaki hizmetleri de sunarlar:

  • Tam posta kutusu hizmeti. Mesajlar otomatik olarak doğru posta kutusuna yönlendirilir. İş ortakları, mesajlarını göndermek ya da almak için EDI Ağı'na bu posta kutusu ile bağlıdırlar.
  • Tüm EDI mesajlarının incelenmesi ve onaylanması. EDI Ağı, iş ortağının kimliğini ve mesajın geçerliliğini doğrulayacaktır.
  • Tam denetim ve izlenebilirlik. Tüm EDI mesajları izlenir ve kaydedilir.
  • Mesaj bildirimi. Posta kutusuna bir mesaj (iş belgesi) geldiğinde iş ortakları otomatik olarak bilgilendirilir.
  • Yan hizmetler. EDI Servis sağlayıcıları, veri haritalama(mapping), veri yedekleme ve kurtarma, doküman eşleme ve uyumluluk dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sunarlar.

Tek bir EDI Servis Sağlayıcı ile çalışmanın 5 Avantajı

                 1.Maliyetleri azaltmak

Tek bir Sağlayıcı ile çalıştığınızda hem bağlantı hem de trafik maliyetlerinizi minimize etme şansı yakalarsınız. Birden fazla EDI sağlayıcı ile çalıştığınızda aynı maliyetleri birden fazla kez ödemek zorunda kalırsınız.

Özellikle trafik bedeli ödemek zorunda kaldığınızda trafiğinize bağlı bir ücretlendirme politikası ile karşı karşıyasınız demektir. Tüm traifiğinizi yüklenen bir sağlayıcı size daha iyi bir ücretlendirme politikası sunacaktır. Daha da önemlisi sadece kullandığınız kadarı için ödeme yapabilir olursunuz.

                 2. EDI yaygınlaştırmada kolaylık

Bütün süreçlerinize hakim ve sizin standartlarınızı yöneten tek bir sağlayıcı ile çalıştığınızda yeni bir ticari partnerinizi EDI ağınıza eklemeniz çok kolay ve hızlı olabilecektir. Hatta çoğunlukla sağlayıcınıza tedarikçiniz ya da müşterinizin iletişim bilgilerini vermeniz yeterli olacaktır. Türkiye'de MAP E-Ticaret birden çok sektörde tek sağlayıcı rolü ile müşterilerine çok yakın ve genişletilmiş servisler verebilmektedir.

                 3. Yönetimi güçlendirmek

Tek bir sağlayıcıyı yönetmenin daha kolay ve basit olacağı zaten tahmin edilebilmektedir. Ama yönetim açısından asıl avantajı tüm EDI ağınızı ve trafiğinizi yöneten tek bir servis sağlayıcı ile çalıştığınızda size Katma Değerli Servisler verebileceğini, izleme, hata takip, çağrı merkezi, raporlama gibi çok önemli yönetim araçlarınıza sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz?

                 4. EDI becerilerini artırmak

Birden fazla sağlayıcı ile çalışmanın en önemli dezavantajı B2B operasyonalarınızı izleme kabiliyetinizin azalmasıdır. Öyle ki, sadece servislerin dağınık olması yüzünden servis sağlayıcılarınızın hiçbiri size Katma Değerli Servis sunamaz hale gelirler. Daha da önemlisi, ticari partnerleriniz kiminle ne takip edeceğini karıştırabilirler.

                 5. Teknolojik olarak sürekli güncel kalabilmek

Doğru bir sağlayıcı ile çalışıyorsanız, sürekli değişen ve gelişen teknolojilere uygun yatırımlar yapmakta olacağına emin olabilirsiniz. EDI servisi sizin için dolaylı bir işken servis sağlayıcınızın esas işi olduğunu hatırlayınız. Sürekli olarak güncellenen teknolojiler için siz ilave bir yatırım yapmıyorken tüm faydalarından istifade ediyor olursunuz.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top