Birebir Direk EDI Bağlantı: "Noktadan Noktaya EDI" ya da "Doğrudan EDI" olarak da adlandırılan bu direk bağlantı yöntemi şirketler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Tarihsel olarak bir VAN'ın alternatifi olarak görülüyordu. İki iş ortağı arasında tek bir güvenli hat kurup bu hat üzerinde belge akışını tasarlayarak yapılır. Bu yaklaşımda, bir kuruluş her bir iş ortağıyla bireysel olarak iletişim kurmalıdır; bu, yüzlerce veya binlerce ayrı bağlantıyı yönetmek anlamına gelebilir.

Doğrudan bağlantı yaklaşımında siz ve iş ortağınız doğrudan aynı iletişim yöntemini veya protokolü kullanarak İnternet üzerinden bağlanırsınız. Farklı ticari ortakların çoğu ticaret toplumunda norm olan farklı iletişim protokolleri kullanmaları durumunda, bu yaklaşım çok karmaşık ve kaynak yoğun hale gelebilir. Sisteminiz, bu farklı, gerekli protokollerin tümünü destekleyebilmelidir.

Bu yaklaşımda ziyade, sıklıkla ve yüksek miktarda EDI belgesini değiştirdikleri iş ortaklarına sahip büyük şirketler tarafından kullanılır.

Doğrudan bağlantı modelini seçerseniz, kabul edilen tüm protokolleri (AS2, SFTP, FTPS gibi) kullanmanızı sağlayan bir yazılım paketi satın almanız gerekir. Daha sonra, ortaklarınızın her biri ile iletişim yöntemleri veya protokollerinden hangisini kullanacağınızı ve dosyalarınızı EDI belgeleriyle değiştirirken kullanılacak belirli protokol ayarlarında anlaşmak üzere görüşmeniz gerekecektir. Gelecekteki gereksinimleri de karşılamak için sürekli geliştirlmekte olan ve test edilmiş bir yazılım çözümü tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

direk baglanti

Bu model, günümüzde desteklenmesi gereken iletişim protokollerinin ve desteklenen tüm dosya formatlarının desteklenmesini gerektireceğinden bir hayli kompleks ve yorucu olabilmektedir. Bugün çok az sayıda kuruluş bu yöntemi tercih etmektedir.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top