EDI için doğru zaman

EDI hazırlığı hakkında sorulacak 6 soru

Birçok dijital dönüşüm stratejisinin temel hedeflerinden biri, müşteriler, tedarikçiler ve iş ortaklarıyla daha yakın çalışma ve işbirliği yapma becerisidir. EDI işlemlerinin gönderilmesi ve alınması tam olarak bunu yapar.

EDI işlemlerinin değiş tokuşu o kadar uzun süredir var ki, bazı insanlar bunun belki de ilk gerçek dijital dönüşüm parçası olduğunu unutmuş durumda. Şirketler veri iletişiminin yeni yollarını ararken, EDI denenmiş ve test edilmiş bir çözüm sunar. Günümüzde şirketlerin% 40'ından fazlasının hala manuel süreçler kullandığı göz önüne alındığında, EDI işlemlerini iletmek, dijital tedarik zincirinizi oluşturmak için düşük maliyetli ve etkili bir yol sağlar.

Peki, EDI işlemlerine geçmeye hazır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? İşte bazı önemli sorular:

Müşterilerinizin çoğu zaten EDI işlemleriyle ticaret yapıyor mu?

Araştırmalar, üst düzey yöneticiler için dijital dönüşümün bazı faydalarının, pazara daha hızlı giriş (%36) ve değişen müşteri beklentilerini karşılama (%35) içerdiğini göstermiştir. Müşterileriniz zaten dijital olarak işlem yapıyorsa, onların işlem şartlarını  karşılamanız şirketiniz için avantajlı olacaktır. Yalnızca birkaç majör müşteriniz varsa, her bir müşteri ile P2P bağlantı kurmayı başarmanız olası. Ancak çok sayıda müşteriniz varsa veya işinizi büyütmek istiyorsanız, bir EDI Cloud ağ sağlayıcısının hizmetlerini keşfetmek daha iyi olabilir.

B2B ticaret maliyetlerinizi düşürmek ister misiniz?

Ticari işlemleri yürütmek için hala manuel süreçler (telefon, faks veya e-posta) kullanıyorsanız, EDI işlemlerine geçiş, ticaret maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltmanın basit bir yolunu sağlar. Araştırmalar, bu değişimin işlem maliyetlerinizi %35 azaltabileceğini söylüyor. Ek olarak, EDI işlemleri, hatalı sipariş ve/veya teslimatlara neden olabilecek insan hatasını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ters ibrazların her yıl 150 milyar doların üzerinde maliyetinin tahmin edildiğini düşündüğümüzde, mükemmel siparişe mümkün olduğunca yaklaşma yeteneği her işletme için en temel hedeflerden biridir.

Çok çeşitli iş belgelerini değiş tokuş ediyor musunuz?

Ticari işlemler söz konusu olduğunda, siparişlere ve faturalara odaklanmak kolaydır, ancak etkili bir tedarik zinciri oluşturmak için değiş tokuş edilmesi gereken çok çeşitli başka iş belgeleri vardır. İyi bir örnek, bekleyen bir teslimat hakkında bilgi sağlayan dijital bir belge olan Gelişmiş Gönderi Bildirimi'dir (ASN). EDI işlemleri, mallar tedarik zincirinizden geçerken ürün ve sevkıyat bilgilerinin sorunsuz bir şekilde değiş tokuş edilmesini sağlar.

Siparişten Nakite ve Satın Almadan Ödemeye Döngülerinizi azaltmak ister misiniz?

Her işletme olabildiğince çabuk ödeme almak ister. EDI işlemlerinin iş döngüsü sürelerini %60'ın üzerinde azalttığı kanıtlanmıştır. Siparişten nakde döngünüzde EDI, müşterinizle olan ilişkinizi geliştirirken ödeme süresini %20 azaltabilir.

Envanter seviyelerinizi optimize etmek ister misiniz?

Uzun yıllar boyunca, envanter optimizasyonu tedarik zinciri profesyonelleri için en önemli öncelikti. EDI işlemlerini kullanarak, sipariş işleme ve teslimat sürelerini kısaltabilir, böylece stok seviyelerini azaltabilirsiniz. Daha yüksek doğru sipariş yüzdesi, tedarik zincirinizde fazla stok bulundurma ihtiyacının azalması anlamına gelir. Ek olarak, EDI tüm işlemleri kaydeder, böylece optimum envanter seviyelerinizi daha iyi planlamak için tedarik zincirinizin ve tedarikçilerinizin performansını analiz edebilirsiniz. Bu, tedarik zinciri organizasyonlarının çoğunun analiz çabalarını envanter optimizasyonuna odakladığını düşünürsek önemli bir avantajdır.

Tedarik zincirinizde görünürlüğü ve şeffaflığı artırmak ister misiniz?

2019 KMPG anketinde, tedarik zinciri yöneticilerinin %93'ü, uçtan uca tedarik zinciri görünürlüğünü öncelik listelerinin en üstüne koydu. Dijital ticaret, tedarik zinciri görünürlüğünü elde etmek için minimum gerekliliktir. Hangi işlemlerin gerçekleştiğini ve mevcut durumlarını bilmeniz gerekir. İşlem durumuna ilişkin gerçek zamanlı görünürlük, daha hızlı karar vermeyi ve değişen müşteri ve pazar taleplerine daha iyi yanıt vermeyi sağlar. Buna ek olarak, müşteriler satıcılarından giderek daha fazla etik iş operasyonları talep ediyor. Bu, tedarik zinciri şeffaflığıyla başlar. Şirketlerin üstlendiği başlıca sürdürülebilirlik girişimleri, kağıt tabanlı iş akışlarını ortadan kaldırmak için tedarik zincirinin dijitalleştirilmesini içeriyor.

İdeal EDI çözümünüzü seçme

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine veya tümüne evet yanıtı verdiyseniz, EDI ile çalışmaya hazırsınız demektir. Peki, ihtiyaç duyduğunuz tüm EDI özelliklerini işletmeniz için doğru bir maliyetle nasıl elde edebilirsiniz? Size en uygun çözümü bulmak için uzmanlarımız sorularınızı bekliyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top