Pilot Proje Uygulaması

Bir kurumun kurmakta olduğu EDI sistemlerini tamamen geliştirip iç testlerini tamamladıktan sonra, seçilen iş ortaklarıyla daha ileri bir test dönemi geçirmesine pilot uygulama denmektedir. EDI pilot çalışması kritik öneme sahiptir. Bir kuruluşun kendi sistemleri hakkında elde ettiği bilgiler ne kadar geniş ve detaylı olursa olsun, iş ortaklarının sistemleri, iş akışları ve veri formatları hakkında bilgi edinmesi ve gerekiyorsa kendi sistemlerinde iyileştirme ya da revizyon yapmasına olanak tanır.

Kuruluşlar az sayıda iş ortağı ile bir pilot proje hazırlamalıdır. Seçeceğiniz pilot iş ortaklarınızın EDI tecrübesine sahip olmasını tercih edebilirsiniz. Pilot uygulamaların genellikle EDI döngüsünün ilk adımı olan basit satın alma siparişleri başlatılması daha verimli sonuçlar vermektedir.

Öncelikle, seçeceğiniz pilot iş ortakları ile paylaşacağınız doküman tipleri, bunların nasıl işleme alınacağı konusunda anlaşın. İlk test bağlantıları tamamlandıktan sonra gerçek dokümanları iletmeye başlayın. İş ortağınızın bu dökümanları doğru olarak teslim aldığını ve işleyebildiğini teyit etmelerini isteyin. Bu uygulama esnasında mevcut ticari iletişi yöntemlerinize devam etmelisiniz. Her iki taraf da EDI uygulamasının başarılı olduğuna kanaat getirdikten sonra mevcut geleneksel iletişiminizi kesip EDI yöntemi ile haberleşmeye başlayabilirsiniz. EDI uygulamasına tamamen geçmeden önce hem sizin hem de iş ortağınızın aşağıdaki soruları yanıtlamış olması gereklidir:

  • EDI sistemi yeterli kontrolü elinde tutabilir mi?
  • Sistem orijinal EDI çalışmasında öngörülen faydaları sağlamış gibi görünüyor mu?
  • Sistem, beklenen EDI trafiğini işleyecek mi?
  • İç kullanıcılar bu sonuçtan memnun musunuz?

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top