EDI Nedir | Elektronik Veri Değişimi Bilgi Bankası

Dünyada elektronik ticaret işlemlerinin %85'i EDI kullanılarak gerçekleşmektedir. Ticari ve değerli iş dokümanlarını, hızlı, kolay, güvenilir ve güvenli bir şekilde iletmenin kabul edilen en iyi yöntemidir. Eğer siz henüz Elektronik Veri Değişimi yapamıyor ya da yapmıyor olsanız bile büyük ihtimalle ticari iş ortaklarınızın bazıları hali hazırda yapıyor durumdadırlar. Peki o zaman EDI nedir? Ne faydası vardır ve nasıl yapılır? Aradığınız cevapları burada bulabilirsiniz.

Gerekli verileri kurumunuzla bütünleştirebilmek için iyi bir veri analizi yapmanız gerekir. Bu analizi, bu verinin teslim edileceği hedefindeki halinden başlatmak akıllıca olacaktır. Örneğin, satın alma siparişleriniz için EDI kullanmak isterseniz, yapılması gereken ilk şey siparişi alacak tarafın bu siparişleri işleyebilmek için hangi veri öğelerine ihtiyaç duyacağını anlamanızdır. Bu analizde ilk farkedeceğiniz nokta benzer konularda faliyet gösteren farklı kurumların aynı veriler için dahi farklı formatlar kullanmakta olduğudur.

Bir dokümanın doğru işlenebilmesi için birincil ve ikincil anahtarlarının doğru belirlenmiş ve doldurulmuş olmaları gerekmektedir. Ancak bu yolla gönderici ve alıcı bir dokümanı ayrt edebilirler. Her sektörde EDI entegrasyonlarını regüle eden standart organizasyonları bu çalışmayı her farklı kurum için mümkün kılacak standardizasyon çalışmaları yapmaktadırlar. Bu çalışmaların takip edilmesi ve mümkünse EDI uygulamalarında temel alınması uzun vadeli entegrasyon yeteneklerini arttıracaktır.

Bu veri analizi çalışması tamamlandıktan sonra mapping (haritalama) işlemlerine başlanabilir.

Yardıma ihtiyacınız mı var?

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top