Terimler içinde ara (Kurallı ifadeler kullanılabilir)
Şununla başlayan Şunu içeren Mutlak ifadeŞuna benzeyen
Terim Tanım
EAI
Kurumsal Uygulama Entegrasyonu. Bir kurum veya şirket genelinde entegrasyon uygulamalarını destekleyen yazılımların tanımlanmasında kullanılan terimdir.
EAN
Uluslararası Ürün Numaralandırma Kurumu
EANCOM

EDIFACT mesajlarının bir alt kümesidir, GS1 tarafından çözüm ortaklarının ticari dokümanları birbirleri ile basit doğru ve az maliyetli yöntemlerle iletebilmesi için geliştirilmiştir.

ebMS
ebXML Mesajlaşma hizmetidir. ebXML özelliklerinin bir parçası olarak tanımlanmış, güvenli bir elektronik veri iletim yöntemidir. HTTP ve SMTP dahil olmak üzere çeşitli düşük seviye iletişim protokolleri kullanabilir.
ebXML
Büyüklüğü veya bulunduğu yerden bağımsız olarak her türlü işletmeyi elektronik ortamda idare etmeye olanak veren bir elektronik ticaret uygulama çerçevesidir. OASIS ve UN/CEFACT himayesinde geliştirilmiştir.
EDI
bkz. Elektronik Veri Takası
EDI Çeviri
Uygulama verisinin standart formata ve tersine çevrim işlemidir.
EDI Çevirici
Uygulama verisinin standart formata ve tersine çeviren bilgisayar yazılımıdır. Genellikle şirketler kendileri geliştirmekten çok lisanlama yoluyla edinirler. Eşleştirme, denteleme ve döküman yönetimi alt sistemlerine sahiptir.
EDI over the Internet
Internet Mühendisliği Görev Gücü tarafından dizayn edilmiş olan; merkezi olmayan dağıtık bir çevredeki bilgi takası için kullanılan iletişim protokolüdür. İlk olarak veri takasını internet ortamında elektronik posta yoluyla gerçekleştirmek üzere geliştirilmiştir. Uygulanabilirlik Açıklaması 1, ilk versiyon taşıma protokolü olarak Basit Posta Taşıma Protokolü kullandı. Uygulanabilirlik Açıklaması 2, şu andaki versiyon alıcı adresine bir tünel açmak için Hypertext Taşıma Protokolü kullanır, bağlantıyı kurar ve bilgiyi göndericiye güven veren bir ortamı oluşturarak gönderir.
EDI Translation
Uygulama verisinin standart formata ve tersine çevrim işlemidir.
EDI Translator
Uygulama verisinin standart formata ve tersine çeviren bilgisayar yazılımıdır. Genellikle şirketler kendileri geliştirmekten çok lisanlama yoluyla edinirler. Eşleştirme, denteleme ve döküman yönetimi alt sistemlerine sahiptir.
EDIFACT
Yönetim, ticaret ve ulaştırma için Elektronik Veri Çevirim. Birleşmiş Milletler için geliştirilmiş uluslararası EDI standartlarıdır
EDIFICE
Avrupa'da yüksek teknoloji ve elektronik endüstrisi içindeki firmadan firmaya endüstri grubu. EDIFACT EDI Standardı bu endüstriler için bir alt kümedir.
EDItEUR
Küresel kitap ve magazin yayın zincirleri için ticaret standartları kurumu.
EDItX
X12’nin fonksiyonlarını arttıran XML de işlem doküman formatlarıdır, kitap ve kütüphanecilik sektörleri için TRADACOMS ve EDIFACT mesajlarıdır.
EFT (Electronic funds transfer)
Farklı finansal kurumlardaki banka hesapları arasında para transferi yapılarak gerçekleştirilen elektronik ödeme işlemleridir.
EIAJ
Japonya EDI Standardı
Electronic Commerce
Diğital takas kullanılarak bilgisayar sistemleri arasında gerçekleştirilen ticarettir.
Electronic Data Interchange (EDI)

Bilgisayardan bilgisayara ticari işlem bilgilerinin standart, endustri tarafından kabul edilmiş mesaj formatlarında aktarılmasıdır

Electronic Mail
Elektronink haberleşme sistemleri vasıtasıyla mesajların gönderilmesi, alınması, sıralanması, saklanması ve/veya yönlendirmesi sürecidir.

 

 

 

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top